Filtre kahve nedir? - KahveCini.com

Filtre kahve nedir?

Filtre kahve nedir?

Filtre kahve ya da diğer adıyla damla demleme yönteminde su bir filtrenin içindeki kahve çekirdeklerinin üzerine dökülür. Orta kalınlıkta çekilmiş çekirdeklerin içinden süzülerek geçen su, bu temas sırasında kahvenin içindeki yağ asitlerini ve aromayı alarak kahve haline gelir.

Filtre kahve özellikle Kuzey Amerika'da yaygın şekilde içilen bir kahve türüdür.

Suyun filtrenin içindeki kahveden geçerek aşağıdaki hazneye damlaması sebebiyle bu yönteme filtre ya da damla kahve denmektedir.

Filtre
Filtre olarak çeşitli malzemeler kullanılabilir. Yaygın şekilde kullanılmakta olan kağıt filtreler ilk olarak Alman Melitta Bentz tarafından 1908 yılında bulunmuştur. Kullanılıp atılan kağıt filtreler, temizleme zahmeti olmaması nedeniyle popüler olmuştur. Kağıt filtre ile yapılan kahve, içerisinde kahve çökeltisi olmayan, hafif bir kahve olur. Kağıt filtrelerin en önemli dezavantajı, kahveye ait bir takım tadların ve bileşenlerin filtre üzerinde kalmasıdır.

Filtre kahve makinalarında metal ya da plastik filtreler de kullanılmaktadır.

Filtre Kahve Makinaları
Filtre kahve, elektrikli kahve makinaları ile yapılmaktadır. Ancak, pek yaygın olmayan bir tür olmakla birlikte ocak-üstü filtre kahve aletleri de vardır. Fransa kökenli olan bu aletin geliştirilerek bugünkü halini almasını ise İtalyanlar yapmıştır.

Napoletana ya da Neapolitan flip coffee pot olarak adlandırılan bu aletle yapılan filtre kahvenin tadı, normal filtre kahve makinaları ile yapılan kahveye göre daha güçlü olur.

İyi Filtre Kahve
Bir filtre kahvenin iyi olup olmamasını belirleyen faktörlerin başında kullanılan su, kahve ve filtrenin kalitesi gelir. Bunlara ilave olarak, hazırlanan filtre kahvenin çok uzun süre bekletilmeden ya da tekrar ısıtılmadan içilmesidir. Kahvenin en geç yarım saat içerisinde tüketilmesi idealdir.
Yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz, teşekkürler