Türkiye'de Kahve Yetiştiriciliği

Ülkemiz kendine has bir kahve pişirme yöntemi olan Türk kahvesi ile kahve kültürünün önce Avrupa'ya oradan tüm dünyaya yayılmasına vesile olmuştur. Ancak bazen yanlış bir şekilde, Türk kahvesi ifadesinin bir pişirme yönteminin ötesinde Türkiye'ye özgü kahve çekirdeklerini de kapsayan bir ifade olduğu düşünülür...

Halbuki, Türk kahvesi özel bir kahve hazırlama yöntemine verilen ad olup, bu yöntemde kullanılan kahveyi ya da kahvenin nerede yetiştiğini tanımlamaz. Değişik ülkelere özgü kahve çekirdeklerinin harmanlarından Türk kahvesi hazırlanabilmektedir.

Türkiye'de Kahve Üretimi
Kahve çekirdeklerinin elde edildiği kahve ağacı, narin bir bitki olup her ortamda yetişemez. Türkiye'nin bulunduğu iklim kuşağı, kahve üretimi için uygun koşullar sunmadığından Türkiye'de kahve yetiştirilememektedir.

Sadece deneme maksatlı olarak bazı bölgelerde coffea arabica türü kahve ağacı dikimleri yapılmıştır. Bu deneme üretimlerinde kısmen olumlu bazı neticeler elde edilmiş olsa da, ticari olarak anlam ifade edecek hacimde Türkiye'de kahve tarımı yoktur.

Türkiye'de Kahve Nerede Yetişir?
Türkiye'de kahve tüketimi çok uzun bir geçmişe sahip olsa da ne yazık ki Türkiye'de kahve yetiştiriciliği ticari olarak yapılmamaktadır. Deneme amaçlı olarak Türkiye'de kahve yetişen bölgeler ise ağırlıklı olarak Mersin ve Anamur'dur.

Kahve nereden ithal edilir?
Türkiyede kahve sektörü kahve çekirdeği temini açısından ithalata bağımlıdır. Kahve ithalatımız ağırlıklı olarak Brezilya'dan yapılmaktadır.

Bu yazıyı paylaşın!

Bookmark and Share

8 Yorum:

mine dedi ki...

balı bile ithal ediyoruz artık, manavlarda hatta pazarlarda bile birçok şey ithal garip geliyor birşeylerin Türkiye de yetiştiğini duymak bu yüzden : )

Adsız dedi ki...

çok işime yaradı adoslarrr

hicran dedi ki...

nasil ya bizim topraklarimiz okadar verimliyken niye disariyi zengin ediyoruz

evren dedi ki...

balı ithal ettiğimizi nerden çıkardın

mümkansızcı dedi ki...

Kahvenin ve daha birçok bitkiyi, ağacı aslında özel alanlarda yetiştirilebileceğini biliyoruz. seraları herkes bilir, ayrıca bu seralarda üretim çokluğu yerine kalite ve tada önem verilse tabiki ürün çok iyi olmaktadır. Ancak bu gibi kaliteli ve güzel tadı olan ürünleri başka coğrafyalarda üretmenin tek pratik yolu özel zevkle alakalıdır. istanbul da bazı semtlerde muz ağaçları, kivi ağaçları olduğu gibi, olgun bir mayva vermiyorlar tabi. Bununla birlikte özel uğraş olarak sadece bir tek kahve ağacını akdeniz bölgesinde özel topraklar ve sera tipi soğuktan koruyucu önlemlerle yetiştirebiliriz. Bunun haricinde genetikte mevsime uygun genetiği değiştirip üretim yapılabilir, akdenizin endemik coğrafi ufak bölgelerde az rüzgar gören dağlar arasında kalmış bölgelere birazda çevresine soğuktan koruyucu büyük ağaçlar dikerek stadyum gibi farklı üretim çiftlikleri yapılabilir.

mustafa semih arıcı dedi ki...

Bence kahve üretimi için en uygun yer Rize ilimizdir. Geçenlerde Ayna programında Brundi'yi izlerken bu ülkede yetişen ürünleri gördüm: Çay ve mısır..Rize'de de çay ve mısır yetişiyor.Hava sıcaklığı meselesi seralarla sağlanabilir.Neme gelince Rizede fazlasıyla var.İvedilikle Rize'de deneme amaçlı kahve tarlası açılmalıdır...

mevlüt yılmaz dedi ki...

merhaba arkadaşlar ben kahve ekimi ile bilgi almak istiyorum bilgisi olan lütfen bana ulaşsın şimdiden teşekurler 0535 928 14 22

mehmet ali yuksel dedi ki...

mrb arkadaslar kahve agacını dıken varmı eger bılgı vermek ısteyen arkadaslarım 05354154355 numaradan ulasabılırler saygılarımla

Yorum Gönder

En beğendiğiniz kahve zinciri hangisi?