Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?

Kahve tüketimi ile tansiyon (kan basıncı) arasındaki ilişki insanların kafasını genellikle kurcalar. "Kahve tansiyonu etkiler mi?", "Kahve tansiyonu yükseltir mi?" ve hatta "Kahve tansiyonu düşürür mü?" sıkça sorulan sorulardır...


Yapılan araştırmalara göre, kafein tüketimi yüksek tansiyonu olmayan kişilerde bile ani ve yüksek ölçekli tansiyon artışına neden olabilmektedir. Kahvenin kafein içeren içeceklerin başında gelmesi de kahve ve tansiyon arasında ilişki olabileceğini düşündürmektedir.

Bununla birlikte, henüz bu ilişki bilimsel açıdan tam olarak kesinleşmiş değil. Kimi çalışmalarda kahvenin tansiyonu yükseltiğine ilişkin bulgulara rastlanamıyor. Hatta, bazı kişilerde kahve tüketiminin tansiyon düşürdüğü bile görülebilmektedir.

Bu noktada devreye kişinin kafeine olan tepki derecesi açıklayıcı olabilir. Nitekim, her bünyenin kafeine göstereceği tepki ile bu tepkinin şiddeti farklı olabilimektedir.

Eğer yüksek tansiyon hastası iseniz, günlük kafein tüketimini azaltmak alabileceğiniz önlemlerden biri olabilir. Doktorların önerdiği miktar günlük 200 mg kafeindir, ki bu da yaklaşık olarka 2 fincan kahve anlamına gelir. Ancak, yukarıda da bahsetildiği üzere kişinin kafeine olan tepkisi farklı olacağından kimi insanlar için 200 mg kafein fazla gelirken, kimileri için az gelebilir.

Vücudunuzun kafeine vereceği tepkiyi tansiyon açısından kontrol etmek için basit bir test uygulayabilirsiniz. Kahve içmeden önce tansiyonunuzu ölçün. Ardından, bir fincan kahve için ve bundan sonraki 30 dakika içerisinde tansiyonunuz tekrar ölçün. Eğer tansiyonunuzda bir artış varsa ve bu artış 5-10 birimden fazla ise kahvenin tansiyonunuzu olumsuz etkilediğini düşünebilirsiniz.

1 yorum: