Kahve Cilt Maskeleri

Kahve Maskesi Tarifi
Kahvenin cilt bakımında kullanılması eski zamanlara dayanan bir uygulamadır. Kahvenin bu şekilde güzellik için en yaygın kullanımı ise kahve yüz maskesidir.

Suna Dumankaya ile kahve maskesi ülkemizde tekrar popüler hale geldi.

Malzemeler:
  • 4 yemek kaşığı çok ince çekilmiş (Türk kahvesi kıvamında) kahve (neskafe kesinlikle kullanılmamalı!)
  • 4 yemek kaşığı kakao tozu 
  • 8 yemek kaşığı tam yağlı süt ya da krema
  • 1 yemek kaşığı pekmez

Kahve maskesi nasıl yapılır?
Tüm malzemeleri karıştırarak homojen bir kıvama kavuşturun. Yüzünüze nazikçe uygulayın. Ancak yüzünüzden önce vücudunuzda başka bir bölgeye uygulayarak cildinizin bu malzemelere alerjisi olup olmadığını test edin. Maskeyi yüzünüzde onbeş dakika ila yirmibeş dakika arasında tuttuktan sonra ılık suyla masaj yaparak yavaş yavaş temizleyin.

Kahve maskesi ne işe yarar?
Kafein başta olmak üzere kahve içindeki çeşitli maddeler cildin sıkılaşmasına yardımcı olur. Ayrıca, kahve yağ asitleri açısından çok zengin olduğu için bu yağların cildi beslediği de düşünülmektedir.

Ev Yapımı Kahve Maskesi Hazırlarken Püf Noktaları
Kahve içeren pek çok cilt maskesi tarifi vardır. Bunları uygulamadan önce çok dikkat etmelisiniz. Pek çok bilimsel araştırma doğrudan kahvenin değil kafeinin cilt üzerindeki olumlu etkilerini incelemektedir. Halbuki kahvenin içinde kafeinin yanısıra yüzlerce başka kimyasal madde bulunur. Bu maddelerden birine alerjiniz bulunabilir.

Kahve kullanarak hazırlayacağınız cilt maskelerinde nescafe gibi hazır kahveleri kesinlikle kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Kahvenin cilt bakımına olan etkileriyle ilgili detaylı bilgi içi: Kahvenin cilde iyi gelir mi?

Bu yazıyı paylaşın!

Bookmark and Share

0 Yorum:

Yorum Gönder

En beğendiğiniz kahve zinciri hangisi?